Izlet u Vukovar

Objavljeno: 27.04.2016 u 14:57
Izlet u Vukovar
Za vrijeme izleta na Brijune, po povratku, u autobusu, članovi Udruge Srce bili su upitani da se izjasne gdje bi željeli ići na slijedeći izlet i svi smo u isti glas rekli Vukovar.

U ponedjeljak, 25. travnja 2016. došao je dan izleta.

U ranim jutarnjim satima u autobusu našeg dragog prijatelja i legendarnog vozača gospodina Josipa Kavića krenuli smo prema Slavoniji.

Unatoč lošem vremenu i kiši koja nas je cijelim putem pratila, sretno smo stigli u Vukovar gdje nas je dočekala ljubazna i simpatična gospođa Zrinka koja je bila naš vodič kroz cijeli dan.

Prva stanica našeg izleta bio je dvorac Grofovske obitelji Eltz u kojem je uređen Povijesni muzej grada Vukovara u kojem smo razgledali mnoge slike, umjetnine, stari namještaj i mnoge druge vrijedne stvari.

Nakon muzeja zaputili smo se prema rijeci Dunav gdje smo doživjeli nezaboravno iskustvo vožnje brodom po Dunavu koje su nam priuštili gospođa Zrinka i njen suprug Zoran.

Za vrijeme vožnje uživali smo u pogledu na Dunav slatkim bajaderama, vinu te glazbi Zvonka Bogdana koja je svirala preko razglasa.

Nakon vožnje Dunavom otišli smo u Vukovarsku bolnicu gdje smo razgledali izložbu koja opisuje ratne strahote i razaranja koja su se dogodila u Vukovaru  1991. godine, a vidjeli smo i kratak film koji opisuje te događaje.

Nakon bolnice, posjetili smo Ovčaru i otišli na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata na kojem su pokopane mnoge vukovarske žrtve.

Za vrijeme vožnje autobusom vidjeli smo vanjski dio Crkve Svetog Filipa i Jakova koja je treća najveća crkva po dužini odmah iza đakovačke i zagrebačke katedrale.

Nakon cjelodnevnog razgledavanja Vukovara otišli smo u Vinkovce gdje smo pokraj stadiona NK Cibalije ručali u restoranu Cibalija koji je uređen u autentičnom slavonskom stilu i ima ljubazno osoblje koje poslužuje u slavonskim narodnim nošnjama.

Unatoč tome što smo svi bili malo potreseni onime što smo vidjeli u Vukovaru, u autobusu, na povratku kući, bila je vrlo vesela atmosfera kojoj je pridonio Anđelko svirajući gitaru.

Veliko hvala našoj predsjednici Đurđi, cijelom Upravnom odboru Udruge te direktorici Jeleni koji su nam omogućili ovaj izlet, a posebno hvala našem šoferu Vladi i dečkima Ivanu Kovačeviću, Zdenku Šagudu i Ivanu Kušiću koji su nam pomagali kod savladavanja arhitektonskih barijera.

S ovog izleta smo se vratili bogatiji za neka nova iskustva i jedva čekamo novi izlet.

Autor: Tomislav Nedelić