Udruga Srca organizirala zanimljivo predavanje u OŠ Bedenica

Objavljeno: 03.04.2015 u 08:15
Udruga Srca organizirala zanimljivo predavanje u OŠ Bedenica

Djelatnice Udruge Srce, Jelena Kovačević, mag.prim.educ. i Renata Smrečki Martinez, prof.logoped, održale su 31.03.2015. interaktivno predavanje s radionicama za učitelje razredne i predmetne nastave u OŠ Bedenica, na temu "Učenici s teškoćama u redovnim školama i mogućnosti prilagodbe nastavnih materijala".

Predavanje je bilo podijeljeno u dva dijela - prvi dio odnosio se na oblike potpore odgojno-obrazovnom uključivanju djece s teškoćama, uvjetima za inkluzivnu edukaciju, smjernice za provođenje inkluzivne edukacije, razlike između integracije i inkluzije, te ulogu i zadaću asistenta/pomoćnika u nastavi. Ovaj dio predavanja vodila je Jelena Kovačević, mag.prim.educ., a učitelji su mogli na vlastitiom primjeru iskusiti razliku između inkluzije i integracije.

Drugi dio odnosio se na pojašnjenje pojmova iz Pravilnika o osnovnoškolskom obrazovanju učenika s TUR, NN 23/1991 (te kratak osvrt na novi Pravilnik o osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju NN 24/15 koji je upravo izašao), osnovne razlike između individualiziranog pristupa i prilagođenog programa, te praktični prikaz prilagodbi nastavnog i ispitnog  materijala prema smjernicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Također, pobliže su objašnjene teškoće s područja poremećaja govorno-glasovne komunikacije i specifične teškoće u učenju koje spadaju u domenu logopeda. O tome I šire govorila je Renata Smrečki Martinez, prof.logoped.

U radioničkom dijelu predavanja, na primjerima tekstova sudionici su sami pokušali primijeniti prilagodbe o kojima su slušali, te kroz nekoliko vježbi doživjeli prepreke s kojima se susreću učenici s teškoćama u razvoju.

Sudjelovalo je ukupno 18 učitelja, a samo predavanje je trajalo 2,5 sata uz aktivnu raspravu pri završetku predavanja.