Početna konferencija projekta "Osobni asistent"

Održana je početna konferencija projekta „Osobni asistent vrijednog 1,7 milijuna kuna za pružanje usluge osobne asistencije za 9 korisnika u razdoblju od 2 godine

U četvrtak 20. travnja 2017. godine u Gradskoj vijećnici održana je početna konferencija Udruge „Srce“ na kojoj je predstavljen europski projekt „Osobni asistent“ kojim je osigurana usluga osobne asistencije za 9 članova (2 korisnika s tjelesnim teškoćama i 7 korisnika s intelektualnim teškoćama).

Projekt je odobren u okviru poziva „Razvoj usluge osobe asistencije za osobe s invaliditetom“, a financira se iz Europskog socijalnog fonda. Odobrenim sredstvima će se tijekom dvije godine omogućiti usluga asistencije za sedam osoba s intelektualnim teškoćama i dvije osobe s tjelesnim invaliditetom, četiri sata dnevno. Projekt je vrijedan 1,7 milijuna kuna, a zaposlit će devet asistenata i unaprijediti kvalitetu života osoba s najtežom vrstom invaliditeta i intelektualnim teškoćama.

"Uloga osobnog asistenta je da bude izravna pomoć korisniku, ali i da rastereti njegovu obitelj. Osobito je važno što su ovim projektom, prvi puta, osobnog asistenta dobile i osobe s intelektualnim teškoćama. To je veliki iskorak u našem radu na što smo izuzetno ponosni", na početnoj konferenciji projekta rekla je Đurđa Penava, predsjednica Udruge "Srce".

Marija Kotarski, članica Udruge "Srce", jedna je od osoba koja je dobila asistenta. „Meni je ova pomoć iznimno važna. Maja, moja osobna asistentica pomoći će mi da budem samostalnija, da moj život dobije novu komponentu neovisnosti. I dosad sam pokušavala biti što samostalnija, dosta sam stvari sama obavljala, no za to mi je, zbog motoričkih oštećenja koje cerebralna paraliza nosi sa sobom, trebalo puno vremena. I puno sam ovisila o svojoj mami. Ovim projektom sve će biti lakše“, rekla je Marija, zahvalivši svima koji su podržali projekt.

Na konferenciji je sudjelovalo oko 70ak ljudi, zaposlenika, članova, partnera i ostalih članova lokalne zajednice.