Udruga "Srce" i škole - zajedno u stvaranju tolerantne nam zajednice

Protekli mjesec posvetili smo radu s školarcima, pa smo se tako družili s onima koji su ove godine prvi puta sjeli u školske klupe, pa do onih starijih, iz susjedne, srednjoškolske zgrade.

Udruga Srce u suradnji s osnovnim školama, kao i srednjom, provodi niz programa; poput asistenta u nastavi, pomoć u učenju, logopedski tretmani i integracijske radionice, kako bi učenicima s teškoćama u razvoju omogućili što bolju adaptaciju i obrazovanje u redovnim školama. Također se provode savjetovanja i edukacije učitelja, kao i cijelih razreda. Započeli smo s prezentacijom Bontončića u svim nižim razredima osnovne škole Dragutina Domjanića, zatim nastavili u Osnovnoj školi Bedenica, te u Osnovnoj školi Ksaver Š. Đalski u Donjoj Zelini. U radu s onim najljepšim i najiskrenijim pripadnicima našeg društva – djecom, uživali su stručni suradnici i volonteri Udruge Srce; voditeljica svih radionica Jelena Kovačević, te Ena Poldrugač, Anita Anđelić, Damir Galić i Tomislav Nedelić.

U prvim i drugim razredima razgovarali su o ponašanju i pravilima ponašanja prema osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju, prisjetili se i ponovili pravila ponašanja u razredu, te na kraju plesali u parovima s balonima između čela kako bi djeca stekla pojam zajedništva, timskog rada i suradnje. S učenicima trećih i četvrtih razreda održali su radionicu „Ne rugaj se". Upoznali ih da postoje osobe i djeca koja su izgledom ili socijalnim statusom različitija od nas, ali da smo zapravo svi mi na neki način isti i da trebamo poštivati sve ljude na svijetu, ponašati se prema njima kao prema najboljem prijatelju. Zajedno su učili pjesmu ''Ne rugaj se'' koja je dio ovog programa, a koju je UNICEF u suradnji s Vladom RH preveo s engleskog jezika na hrvatski.Cilj projekta ''Nemoj mi se rugati'' je stvaranje podrške, u stvaranju brižne, suosjećajne razredne i školske sredine spremne na suradnju.

Ovakve radionice održat ćemo još i u Osnovnoj školi Bisag, koja je, iako iz druge županije, izrazila želju da ih uključimo u ovaj program, pa ćemo ih mi rado posjetiti.
U Osnovnoj školi Bedenica za učenike viših razreda održali smo i prezentaciju o Udruzi Srce, Klubu Srce te volonterizmu.Za goste iz Udruge Srce, učenici ove škole pripremili su i kratki program, te im uručili prigodne poklone, na čemu im od srca hvala.

Slična predavanja i prezentaciju Udruge Srce, imali smo i u srednjoj školi Dragutina Stražimira u Zelini, za učenike drugih razreda.Koliko je bilo korisno i koliko su ovi srednjoškolci to ozbiljno shvatili kazuje činjenica da smo iz tih redova dobili nekoliko novih volontera.U sljedećim tjednima namjeravamo obići i ostale razrede.
Zahvaljujemo ravnateljima i učiteljima svih navedenih osnovnih škola, kao i naše srednje škole što su omogućili uspješno održavanje ovih radionica, a svim učenicima hvala na pozornosti, zainteresiranosti i suradnji.