Rastimo zajedno Plus

Od studenog 2019. u Udruzi Srce provodi se program radionica s roditeljima “Rastimo zajedno Plus” pod stručnim vodstvom zaposlenica Amalije, Martine i Marine koji je namijenjen roditeljima djece s teškoćama predškolskog uzrasta. Svrha radionica jest omogućiti protok informacija, znanja, vještina i podrške koji roditeljima koriste u ispunjavanju njihovih roditeljskih odgovornosti.

Program „Rastimo zajedno Plus“ razvijen je pod okriljem Ureda UNICEF-a koji će odgovoriti na specifične potrebe i interese roditelja djece s teškoćama u razvoju te ih podržati u njihovoj roditeljskoj ulozi i osnažiti za ostvarivanje izazova s kojima se susreću.

Tijekom dugogodišnjeg iskustva i kontinuiranog rada s roditeljima djece s teškoćama, prepoznata je potreba za programom kojim bi se poticalo roditelje na razmjenjivanje ideja i iskustava pružajući si uzajamnu podršku te prepoznavanju učinkovitih načina kako se nositi s opterećenjima i izazovima  u roditeljstvu.

Uz podržavajuće ozračje, ali i partnerski odnos voditeljica programa i roditelja, grupa pruža brojne mogućnosti za otkrivanje novih načina odnosa roditelja i djeteta, te kroz „vrijeme koje su uzeli za sebe“ nastoji promicati osobni rast i razvoj kompetentnosti i roditelja i djeteta.

Program „Rastimo zajedno Plus“ sastoji se od jedanaest dvosatnih konceptualno i tematski povezanih radionica s temama:

• Svako je dijete posebno, svaki je roditelj poseban
  • Između očekivanja i prilagodbe
  • Četiri stupa roditeljstva
  • Psihološke potrebe djeteta i roditeljski ciljevi
  • Sva naša djeca i kako ih volimo
  • Slušanje – važna vještina roditeljstva
  • Kako dijete uči o svijetu oko sebe?
  • Granice: zašto i kako?
  • Roditeljske odgovornosti
  • Biti roditelj: utjecaji i izbori
  • Završetak i novi početak

U prvom ciklusu radionica u Udruzi sudjeluje 12 roditelja koji su „probili led“, pokazali snagu volje za razvoj i unaprjeđenje svojih roditeljskih kompetencija te aktivno sudjeluju u rješavanju zadataka i izazova stavljenih pred njih. Tijekom radionica koriste se različiti oblici rada, ovisno  o cilju i sadržaju pojedine teme. Izlaganja su popraćena PPT prezentacijama, a vježbe i rad na zadacima nadopunjavaju se  razgovorom na određenu temu i razmjenom iskustva u malim ili većim grupama. Tijekom svake radionice provode se različite igre koje roditelji najviše vole.

Rad s roditeljima će se nastaviti i dalje uz njihove povremene sastanke kako bi se kontinuirano osigurala podrška roditeljima.

VAŽNO: Tijekom provođenja radionica, u Udruzi je osigurano čuvanje djece što se pokazalo kao dodatna, velika motivacija roditelja jer osigurava kontinuitet dolazaka roditelja na radionice.

Za to su zaslužni volonteri Lokalnog volonterskog centra.