Provedba podrške članovima obitelji osoba s invaliditetom – 9 susret

U sklopu projekta „neoviSAN“ kroz 10 zajedničkih susreta provodi se kontinuirana podrška roditelja osoba s invaliditetom. Cilj zajedničkih susreta je međusobna roditeljska podrška i osnaživanje u složenom procesu roditeljstva, te poticanje na osobni rast i razvoj kao i na korake prema osamostaljivanju njihovih odraslih članova obitelji s invaliditetom.

Dana 20. ožujka 2023. godine održan je 9. susret roditelja na temu „Samostalnost odrasle osobe s invaliditetom“.

Radionica je održana u Svetom Ivanu Zelini,

Izvoditelj same radionice bio je ravnatelj Centra znanja PROFECTUS, g. Darko Kobetić, prof. reh.

Tijekom radionice naglasak je stavljen na utjecaj roditeljstva na samostalnost osobe s invaliditetom kroz primjer „helikopter“ roditeljstva i isticanja deficita kod djeteta, na emocionalni razvoj osobe s invaliditetom i na razvoj slike o sebi, kao i mogućnost razvoja dodatnih teškoća u komuniciranju.

Osnovni cilj radionice bio je osnaživanje kapaciteta kako bi se u budućim postupcima roditelja sve manje isticali deficiti djece i kako bi se postupno razvijala osobna odgovornost kod sada odraslih osoba s invaliditetom.

Roditelji su stekli jasniji uvid o svojem utjecaju na djecu i mogućnosti promjene pristupa s ciljem daljnjeg osnaživanja odraslih osoba s invaliditetom. Istaknuli su značaj grupnog rada i pozitivne učinke na njihov svakodnevni život.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.