Provedba radionice „Osnaživanje kroz iskustvo“ Centra za pružanje usluga u zajednici Ozalj

Dana 7.3.2023. u Gradskoj vijećnici u Svetom Ivanu Zelini kroz projekt „neoviSAN“ održana je radionica pod nazivom „Osnaživanje kroz iskustvo“.

Sudionici a ujedno i partneri radionice bili su: Grad Sveti Ivan Zelina, Centar za socijalnu skrb,  predstavnici Doma za odrasle osobe Skupnjak, zdravstveni pravosudni djelatnici, djelatnici MUP-a, predstavnici Centra za pružanje usluga u zajednici Ozal zdravstveni djelatnici, obiteljski lječnici, predstavnici Doma zdravlja i hitne službe te članovi i zaposlenici Udruge Srce.

Moderator događaja bio je Tomislav Nedelić predstavivši sve sudionike sa nekoliko uvodnih riječi.

Nakon predstavljanja svih sudionika s nekoliko uvodnih riječi nazočnima se obratila i predsjednica Udruge Srce gđa Đurđa Penava.  Što je osnovni cilj ove iskustvene radionice objasnila je gđa Marija Dugac detaljnije predstavivši projekt “neoviSAN“ . U svom izlaganju najavila je i skori završetak procesa izgradnje stambenog objekta za organizirano stanovanje, ali i skori poečtak osposobljavanja ljudskih resursa za rad u stambenoj zajednici.

Napomenula je kako je do sada provedeno nekoliko aktivnosti navedenog projekta, osposobljavanje radnih asistenata, asistenata u organiziranom stanovanju za osobe s mentalnim teškoćama, edukacija stručnjaka Udruge Srce i Doma za odrasle osobe Skupnjak, a vezano za osobno usmjereni pristup i izradu individualnog plana, a sada je pred Udrugom Srce i Program osposobljavanja za asistente u organiziranom stanovanju.

U glavnom dijelu programa za svoj primjer dobre prakse vezan uz samu provedbu organiziranog stanovanja prezentirali su stručni suradnici te izvoditelji radionice Centra za odgoj i obrazovanje Ozalj, gđa Ljerka Ljadika i  gđa Dijana Borović – Galović, a svoje iskustvo življenja u organiziranom stanovanju podijelio i g. Darvin. Prezentirao je svoje viđenje života u zajednici i izvan nje istaknuvši da mu je ljepše boraviti u njoj.  Opisao i svoj početni strah od neovisnog življenja, ukratko je opisao što je sve naučio i što sve voli raditi napomenuvši da voli pomagati drugima, da s prijateljima ide u šetnju na kavu u kupovinu. Darvin je naveo da je prije početka pandemije radio u Kauflandu na lijepljenju etiketa te da mu je to bilo jako lijepo iskustvo.

Ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Ozalj gospođa Dijana Borović – Galović u svom izlaganju opisala je proces njihovog nastajanja  od deinstitualizacije do organiziranog stanovanja istaknuvši kako su u samim počecima svoga rada živjeli u jako teškim uvjetima. Unatoč izazovima s kojima su se kroz godine susretali glavni moto i misao vodilja im je bio korisnicima osigurati život kakav žive osobe bez invaliditeta.

Više o samoj provedbi organiziranog stanovanja govorila je gospođa Ljerka Ljadika koja je u svom izlaganju istaknula kako su sa uslugom organiziranog stanovanja krenuli 2014. godine i ukratko opisala koji oblici podrške postoje unutar usluge organiziranog stanovanja i na koji način se određuju ovisno o potrebama samih korisnika.

Na kraju programa uslijedila su pitanja o strane roditelja i sudionika radionice usko vezana uz život u zajednici i sl.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.