Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

10.12. - Međunarodni dan ljudskih prava

Objavljeno: 09.12.2019 u 11:07
10.12. - Međunarodni dan ljudskih prava
Međunarodni dan ljudskih prava svake se godine obilježava 10. prosinca. Dan je to kada je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakavih razlika.

Međunarodni se dan ljudskih prava obilježava svake godine 10. prosinca, na dan kada je potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima 1948. godine. Tada je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika.

Obilježavanjem Međunarodnog dana ljudskih prava ističe se značaj Deklaracije u navođenju činjenice da se ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Deklaracija time predstavlja opći standard za sve ljude i narode, naglašavajući da svaki pojedinac i svaki član društva treba nastojati kroz poučavanje i obrazovanje promicati poštovanje ovih prava i sloboda te naprednim nacionalnim i međunarodnim mjerama osigurati djelotvorno priznavanje i poštovanje ovih općih prava.

Počevši od temeljnog prava „da se sva ljudska bića rađaju slobodna, jednako vrijedna i imaju ista prava“ kao i da „imaju pravo uživati sva prava i slobode navedene u ovoj Deklaraciji bez iznimke“, Deklaracija sadrži i osnovna ekonomska, socijalna i kulturna, kao i građanska i politička prava.

Nakon usvajanja Opće deklaracije o ljudskim pravima, članovi UN-a su razvili dva međunarodna sporazuma o građanskim i političkim pravima, ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, a među mnogim zemljama u svijetu i Republika Hrvatska je supotpisnica Deklaracije.

Međunarodni dokumenti za zaštitu ljudskih prava danas su važniji više nego prije, no izazovi ipak ostaju. Mnogi ljudi još uvijek nisu dovoljno svjesni temeljnih prava koja im pripadaju i mnoge zemlje širom svijeta još uvijek imaju mnogo posla za izgradnju političkih institucija, pravosudnih sustava i gospodarstava koje običnim ljudima omogućuju da žive s dostojanstvom. Dobro znamo da se društvene promjene ne događaju preko noći, ali najvažnije je da se prema njima krećemo.

Informiranjem o pravima koja imamo i borbom za ravnopravnost stvaramo humanije društvo. Iskoristimo zajedno ovaj dan kao priliku da pokažemo da su svi ljudi slobodni, s jednakim dostojanstvom i pravima. U ime cijele Udruge Srce čestitamo Vam Međunarodni dan ljudskih prava!

Donatori

Pravni okviri

Medijska podrška