Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

#16 Iz Tomekove perspektive

Objavljeno: 18.05.2023 u 13:44

Iz Tomekove perspektive:

Ako te u životu prati cerebralna paraliza s tim se živi i nije kriza

Rođen sam kao osoba  cerebralnom paralizom i s njom živim već 32 godine. Ona može imati svoje  blaže i teže oblike. Oni koji imaju teži oblik  otežano obavljaju svoje životne aktivnosti,  najčešće su u kolicima i potrebna im je pomoć druge osobe. Postoje i blaži oblici cerebralne paralize kod kojih ljudi uglavnom malo teže hodaju,  ali  drugo je sve u  redu. Za bolje razumijevanje same cerebralne paralize i ljudi koji je imaju bitno je istaknuti nekoliko stvari. Cerebralna paraliza nije bolest već stanje, za nju ne postoji lijek i ne može odjednom nestati, ali se redovitim vježbanjem može održavati stanje kakvo je, nije zarazna, ne trebate imati nikakav strah da ćete je ako ste u društvu sa osobom koja ju ima  i vi dobiti jer do nje obično dolazi zbog oštećenja u mozgu koji  uglavnom nastaju pri porodu ili neposredno prije i poslije njega. Cerebralna paraliza nije smrtonosna i najčešće nije uzrok smrti onih koji je imaju.  Ona  može biti prepreka u svakodnevnom životu: naprimjer, zbog arhitektonskih  barijera  i kod ostvarivanja nekih prava, ali  puno puta može biti i prednost. Pri tome mislim na to  da poznajem veliki broj pametnih, sposobnih i uspješnih ljudi koji je imaju, ali ona ih u ničem ne ograničava. Mi  koji  imamo cerebralnu paralizu zaista možemo puno toga, ali je pogrešan onaj pristup: „ Ja  imam paralizu, ja sam jadan, neka mi se da prilika za nešto…“.  Takvo razmišljanje je pogrešno, jer zašto bi netko samo zato što  ima cerebralnu  paralizu morao dobiti priliku za nešto. Za svoje mjesto se možemo  izboriti jedino tako da ističemo  svoje jake strane i pokazujemo svoje kvalitete. Osobe s cerebralnom paralizom zaista imaju veliki broj kvaliteta i vrlina, koje ponekad čak i premalo pokazuju i onda  se nažalost ne može dovoljno dobro čuti i znati za njih.

Jako je važno da  smo svjesni  što možemo, a što ne, jer cerebralna paraliza nas ipak sprječava da se, na primjer, bavimo poljoprivredom, građevinom ili nekim drugim teškim fizičkim poslom, ali zato među nama ima odličnih  prodavača, profesora, glazbenika, sportaša, novinara i još mnogih drugih ljudi koji dobro i pošteno rade svoj posao. Osobe s cerebralnom paralizom ne bi nikada trebale tražiti sažaljenje od drugih ljudi, niti bi trebale sažalijevati same sebe jer od toga nema  ništa. Kukanje nikada nije nikome pomoglo, pa neće niti nama. Možda ne možemo raditi sve kao i svi drugi, ali nismo zato bespomoćni i jadni.  

Cerebralna paraliza  nije uvijek najlakša, ali treba biti realan u očekivanjima, biti strpljiv, uporan i svjestan svojih mogućnosti. Ako sve to imamo, tada se s njom može jako lijepo i ugodno živjeti.             

                                                                                                                                     Tomislav Nedelić

Povratak

Izvori financiranja

Članstva Udruge Srce