#17 Iz Tomekove perspektive

Objavljeno: 16.06.2023 u 15:22

Mnogi od nas osoba,  s  invaliditetom smo učlanjeni u razne udruge i tamo steknemo mnoga zanimljiva poznanstva. Iz tih poznanstava se često razviju neraskidiva prijateljstva. Uvijek je lijepo družiti se s ljudima koje već dobro poznajemo i s kojima znamo što možemo očekivati, ali  treba malo proširiti krug i upoznati nekog novog. Ne kažem da smo svi takvi, ali mi, os0obe s invaliditetom ponekad  zaziremo i bojimo se novih poznanstava jer uvijek mislimo da nas netko novi koga upoznamo neće  tako dobro prihvatiti.  Da bi  upoznali nekog novog u svom životu,  osobito nekog tko nije osoba s invaliditetom, moramo se kretati  i izvan udruga u koje smo učlanjeni. Odlična prilika za upoznavanje novih  ljudi je uključivanje u neke nove i malo drugačije programe koje nudi zajednica. Prekrasno je vidjeti kada se osobe s invaliditetom druže  međusobno, a posebno je lijepo vidjeti kada je to na nekim događanjima za koja se sami uspijemo dogovoriti. Upravo to i jest smisao udruga koje okupljaju  osobe  s invaliditetom, da i pored svih kvalitetnih aktivnosti koje one nude, ljudi koji su njihovi članovi pronađu vremena jedni za druge i izvan njih. Još je ljepše vidjeti kada se mi osobe s invaliditetom uključimo u neke aktivnosti koje nisu organizirane samo za nas.  Odličan primjer takvog  povezivanja sa zajednicom u Svetom Ivanu  Zelini bio je projekt „Od 15 do 115“ Pučkog otvorenog učilišta koji je na najbolji mogući način pokazao odličnu suradnju između nas s invaliditetom i onih koji nemaju nikakav invaliditet.  Ovaj projekt je meni i nekolicini mojih prijatelja omogućio da upoznamo mnoge zanimljive ljude, a s nekima smo ostali prijatelji i nakon projekta.

Često govorimo o inkluziji  i o tome kako nas osobe s  invaliditetom i poteškoćama  treba prihvatiti , ali to se ne može dogoditi ako ćemo se zatvarati samo  u svoje krugove i izolirati se od drugih ljudi. Ako ne upoznajemo nove ljude tada ostajemo uskraćeni za nova saznanja, iskustva i događaje u životu.  Da bi upoznali  nekog  novog s kim će nam biti lijepo i ugodno,   možda ponekad i nije potrebno da to budu neke velike  i organizirane aktivnosti, dovoljno je da izađemo malo van prošetati, da u kafiću popijemo kavu i nekoga ćemo već upoznati.  Oko nas ima puno   zanimljivih ljudi, samo im trebamo dati priliku  i otvoriti se - ništa nećemo izgubiti,  a puno toga možemo dobiti.

Tomislav Nedelić