Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

#19 Iz Tomekove perspektive

Objavljeno: 17.08.2023 u 15:23

Iz Tomekove  perspektive

 Volonteri su nam jako važni, uz njih se osjećamo snažni

Kada govorimo o volontiranju prvo na što pomislimo je pomaganje. No volontiranje nije samo pomaganje, volontiranje je i nesebičnost, plemenitost i davanje sebe drugima. Volontirati se može na razne načine: u raznim institucijama i organizacijama, domovima za  djecu, staračkim domovima, Crvenom križu, vatrogasnim društvima, službama za spašavanje,  lovačkim društvima, udrugama za osobe s invaliditetom i mnogim drugim udrugama. Da biste bili volonter ne morate volontirati u nekoj organizaciji, dovoljno je da se priključite nekoj skupini ljudi koja se uključuje u volonterske akcije. Angažman volontera najviše i najbolje se vidi u onim najtežim životnim situacijama kakvih nažalost u posljednje vrijeme imamo jako puno: ratovi, teške bolesti, poplave, požari, potresi i razne druge neprilike. Za volontiranje vam je potreban samo veliki entuzijazam i dobra volja, takvih primjera ima puno: naše navijačke skupine koje su pomagale nakon potresa, doktori klaunovi koji u bolnicama i domovima zabavljaju djecu i mnogi drugi. Kroz dugogodišnju  povijest  Udruge Srce prošli su brojni volonteri koji su sudjelovali u raznim projektima, aktivnostima i događajima i s njima imamo prekrasna iskustva. Teško je nabrojati sve aktivnosti u kojima su sudjelovali volonteri kada je riječ o Udruzi Srce, ali neke od njih su:  Klub Srce, Kreativna stvaraonica, uređenje kuće, briga o okolišu, pomoć u učenju, dječje radionice, snimanje Tomkasta, sakupljanje starog papira, organizacija i provedba priredbi i koncerata.

Volonteri nisu samo osobe  koje nam pomažu, s njima se možemo lijepo družiti, razgovarati, šaliti se, a kada je neka vesela prigoda zapjevati i zaplesati. Volontiranje nikada ne može i ne smije biti na silu jer to je nešto što ljudi čine u svoje slobodno vrijeme, prema svojim željama i interesima. Volontiranje je na dobrovoljnoj bazi, pa zato se za njega ne može dobivati novac, ali to ne znači da osobu koja volontira ne treba nekako  nagraditi,  može  joj pripremiti neki poklon, odvesti je na ručak, večeru ili neki izlet, pokloniti ulaznicu za utakmicu, koncert, kino ili kazalište.  Za postati volonter ne postoji nikakva dobna granica, volonteri  mogu biti zaista svi, od male  djece, do starijih ljudi jer za biti volonter nikada nije ni prerano, niti prekasno. Volontiranje je predivna stvar, ono obogaćuje i oplemenjuje, kako osobu koja volontira, tako i osobu kojoj to volontiranje pomaže. Kroz volontiranje upoznajemo nove ljude, sklapamo prijateljstva, doživljavamo prekrasne događaje koji će nam ostati u lijepom sjećanju za čitav život. Da zaključimo: volontirajući postajemo još bolji ljudi i usrećujemo druge oko sebe.

                                                                                                                                      Tomislav Nedelić

Povratak

Izvori financiranja

Članstva Udruge Srce