Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

#7 Iz Tomekove perspektive - I mi volimo ljeto

Objavljeno: 14.07.2022 u 14:49
#7 Iz Tomekove perspektive - I mi volimo ljeto
Mjesec je srpanj i velike su vrućine. Ljudi razmišljaju o godišnjem odmoru i destinacijama koje će u Hrvatskoj, pa čak i izvan nje posjetiti s obitelji, partnerima ili prijateljima. Mnogi ljudi puno i teško rade i svakako zaslužuju odlazak na godišnji odmor. Jednako tako i osobe s invaliditetom vole more, plažu, šetnje, druženja, pogled na suprotni spol i sve ostale ljetne radosti.

Da bi uživali u ljetu mi koji imamo neki invaliditet moramo kod planiranja odmora mnogo toga dobro osmisliti i uzeti u obzir. Prvo što trebamo isplanirati tko će s nama ići na more, koliko će sve to koštati, kako ćemo putovati, te koliko je prilagođeno mjesto u koje idemo. Kada kažem da trebamo isplanirati tko će ići s nama obično je to netko iz obitelji ili osobni asistent/ica naravno da ako idemo na more sa asistenticom ili asistentom to treba biti u vremenu kada nije njihov godišnji odmor. Što se tiče financijskog dijela naravno da bi kao i kod svih drugih ljudi, bilo bolje da su nam primanja veća, da si više toga možemo priuštiti, ali ja nikako ne želim biti jedan o onih koji misle da zato što smo mi osobe s invaliditetom moramo uvijek i svugdje imati sve besplatno. Ako zagovaramo ravnopravnost sa svim ostalim ljudima onda moramo biti ravnopravni i u tome. Koliko god nam to bio veliki financijski izdatak, ipak mislim da nekoliko dana odmora na moru ili negdje drugdje nije nešto što si mi nikako ne bi mogli priuštiti. U novije vrijeme ipak je sve više osoba s invaliditetom zaposleno, pa imamo svoja primanja koja možda nisu prevelika, ali su redovita. Kada se još k tome pribroji invalidnina ipak nije tako loša situacija i nekako se može. Kod planiranja godišnjeg odmora osobama s invaliditetom uvijek je veliki problem pronaći prilagođenu plažu na koju bez ikakvih problema mogu doći osobe u kolicima, slabo pokretne osobe ili slijepe i slabovidne osobe. Na našem lijepom plavom  Jadranu ima nekoliko plaža koje imaju posebnu rampu pomoću koje spasioci na plaži pomažu osobama s invaliditetom da uđu u more. Osim plaža, vrlo često nisu prilagođeni hoteli i apartmani koji su puni stepenica, a u njihove prostorije se često jedva uđe s kolicima. U našim turističkim gradovima još je puno toga nepristupačno, počevši od ulaska u razne kafiće, restorane i trgovine te mnoga mjesta kojima se odvijaju mnogi kulturni, zabavni i sportski događaji. Nije more jedina destinacija gdje se mi, osobe s invaliditetom, tijekom ljetnih mjeseci volimo opustiti i zabaviti. Kada je dobra ekipa i zezancija velike vrućinu lakše podnosimo tijekom boravka u prirodi ili pak na gradskim bazenima. Kad govorimo o kupanju, treba reći i to da mnogi od nas plivaju uz razna pomagala za plivanje - poput pojaseva i narukvica za plivanje. Među osoba s invaliditetom ima mnogo uspješnih plivača koji osvajaju medalje na mnogim plivačkim natjecanjima pa čak i na Paraolimpijskim igrama. Kada govorimo o uspješnim plivačima s invaliditetom želio bih vam reći da ja svakako ne spadam među njih. Svojedobno sam uz veliku podršku svog prvog osobnog asistenta, Damira Galića svladao neke plivačke tehnike i od tada mi ne trebaju narukvice niti pojas za plivanje. Moj stil plivanja je malo neobičan, cijeli se zagnjurim u vodu, a glava mi ostane na površini pa ljudi kad me vide misle da se utapam i  dolaze mi pomoći, ali onda shvate da je to moj stil plivanja i da je sve u redu.

Uživajte u ljetu. Držite se hlada. Uz sebe imajte neko osvježavajuće piće, sladoled ili neko voće. Ako niste na moru ili u nekom bazenu, barem malo namočite noge u lavor vode. Uključite klimu ili ventilatore, ali sa njima budite oprezni, da se ne prehladite. Mozak na pašu i samo lagano.

 

Tomislav Nedelić,

Voditelj u elektroničkim medijima

Povratak

Izvori financiranja

Članstva Udruge Srce