Dan otvorenih vrata Udruge Srce 2013.

U petak 14.6.2013.godine Udruga Srce otvorila je svoja vrata za sve zainteresirane građane, sugrađane i prijatelje.

Dan otvorenih vrata održan je i ove godine u sklopu Dana Udruga koje organizira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Udruga je ovu značajnu aktivnost osmislila u dva dijela: u ranim poslijepodnevnim satima na radionicama su nam se pridružili učenici prvih razreda OŠ Dragutina Domjanića i treći razred OŠ K.Š. Đalskog, dok su nam u kasnijim, poslijepodnevnim satima pristizali brojni sugrađani i prijatelji.

Kroz niz radionica i interaktivnih predavanja nastojali smo na što bolji način uključiti sve sudionike (učenike i naše članove), potaknuti ih na zajednički timski rad te na taj način osnažiti naše zajedničke odnose. Svoju su kreativnost i vještine izrazili oslikavanjem, izradi predmeta od gline te su svoje sportske vještine pokazali kroz poligone, pikado, a okušali su se i u kuglanju. Svi pristigli mali gosti razgovarali su i o tome kako se treba ponašati prema prijateljima, čitali nam i svoje priče o prijateljima iz Udruge, a koliko su ti mališani zapravo veliki pokazali su kroz druženje i sudjelovanje u aktivnostima s našim članovima.
Zahvaljujući sve većoj integraciji djece s teškoćama u razvoju u redovne škole i vrtiće, uključivanjem osoba s invaliditetom u sve sfere društvenog života, prvenstveno na lokalnoj razini, rezultiralo je dobrim odazivom i podrškom građana, druženjem s našim članovima, a prije svega prihvaćanje nas ravnopravnim članovima društva.

U prvi smo razred u protekloj školskoj godini uključili dvoje djece s teškoćama u razvoju s asistentima. Zahvaljujući dugogodišnjem radu i cijelom timu, svi su članovi prihvaćeni od strane svojih vršnjaka, i sugrađana, razvijena je empatija i svijest o prihvaćanju različitosti. Naša Zelina svakim danom biva sve bogatija. Pokazali smo našim sugrađanima kako se radi na tkalačkom stanu, ali i osigurali besplatno logopedsko savjetovalište za sve građane koji su se željeli informirati o načinu rada logopeda te je li pomoć potrebna nekom njihovom članu obitelji ili prijatelju.
Radionice su osmislili i vodili naši zaposlenici, a u tome su im vješto pomagali naši dragocjeni volonteri. Veliko hvala Tini Filipović koja je izdvojila svoje vrijeme, osmislila kako će izgledati naš betonski zid te ga zajedno s učenicima i našim članovima obojila za trajno sjećanje na naše zajedničko druženje.
U ime Zagrebačke županije, Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb posjetila nas je gospođa Marija Žigrovečki, a svojim je dolaskom podršku našem radu u ime Grada Svetog Ivana Zeline izrazila zamjenica gradonačelnika gospođa Vesna Bičak Dananić.
Ovom bismo prilikom željeli zahvaliti ravnateljicama OŠ D. Domjanića, gospođi Gordani Čosić i OŠ K.Š.Đalski,gospođi Branki Dananić, učiteljicama Jadranki Antolković, Štefici Antolković, Zvjezdani Nikić, učitelju Ladislavu Hegedišu koji su unijeli puno svog truda i angažmana te s pravom možemo reći da u svojim razrednim odjeljenjima imaju predivne učenike.

Posjetile su nas i predstavnice Zonta kluba Zagreb kako bi Nagradu za promicanje prava mladih žena u zajednici uručile našoj volonterki i učenici SŠ D. Stražimira, Matei Hunjek. Zahvaljujemo ravnateljici gospođi Marici Roguljić na podršci ovom vrijednom projektu.
Svojim nas je posjetom obradovala i dugogodišnja prijateljica Udruge, naša poznata harfistica gospođa Marija Mlinar.
Dan je završio pjesmom i plesom, prepun emocija i doživljaja, lijepim pričama i osmijehom uz poruku svima:

„Mi nismo ništa normalniji, mi nismo ništa čudniji, samo smo malo drugačiji."