Edukacije o fondovima europske unije

Organizacije djeluju u okolini punoj izazova. Bez obzira na činjenicu koliko smo danas dobri u nečemu, ako zastanemo i prestanemo usvajati nova znanja problem je odmah na vidiku.

Promjene mogu biti pozitivne i poticajne ukoliko njima aktivno upravljate. Kvaliteta i količina stručnog znanja danas više nije dovoljna. Snalaženje u (svakom) svakodnevnom poslu zahtjeva širinu znanja i interesa, poznavanje stranih jezika i aktivno korištenje računalnih aplikacija.

Udruga Srce je prepoznala potrebe kontinuiranog usavršavanja i educiranja svojih zaposlenika, te neophodno znanje o pisanju projekata za fondove Europske Unije. Na edukacijama koje su navedene u nastavku teksta prisustvovala je naša zaposlenica Ena Poldrugač, prvostupnica ekonomije. Radionica pod nazivom „Izrada projekata za EU fondove" Radionica se održavala u Dugom Selu, od 1. - 24.listopada 2012., u tri dijela u trajanju od 8.00 do 16.00 sati:

1. dio 01. - 03. listopada
2. dio 09. - 11. listopada
3. dio 22. - 24. listopada

Cilj radionice bio je proširiti znanje predstavnika organizacija civilnog društva s područja Grada Zagreba Zagrebačke županije u pripremi i izradi projektnih prijedloga za EU fondove i konkretne natječaje, odnosno, jačanje sposobnosti organizacija civilnog društva. Radionicu je vodio Mario Protulipac iz Centra za civilne inicijative.

Treći Dani EU fondova

Treći dani EU fondova održani su u hotelu Sheraton u Zagrebu, 15. i 16. listopada 2012. godine. Sudjelovali smo 16.10.2012. na predavanju „Potpora EU za organizacije civilnog društva". Predavanje su održale Marina Buza-Vidas, Vladin ured za udruge, Emina Bačarka, SAFU i Daniela Jovanova Ivanković, predstavnica Zelene akcije. Predavanja su bila namijenjena potencijalnim korisnicima projekata financiranim putem EU fondova, organizacijama civilnog društva.

Stručno predavanje bilo je vezano uz pripremu i prijavu te upravljanje projektima, te su predstavljeni su predstojeći natječaji IPA-e. Također, informiranje posjetitelja odvijalo se putem 10 različitih info-pultova na kojima je veliki broj zainteresiranih građana zatražio informacije o mogućnostima financiranja putem EU fondova, te su se dijelili promotivni materijali.

JAVNA TRIBINA "EUROPSKI SOCIJALNI FOND – ŠTO NAS OČEKUJE?!" U organizaciji regionalnog programa E-misija, 19. studenog 2012. od 10:00 – 13:00 sati, u Udruzi za kreativni socijalni rad u Zagrebu, održana je tribina na temu "EUROPSKI SOCIJALNI FOND – ŠTO NAS OČEKUJE?!"

Na tribini se razgovaralo o mogućnostima koje će pružati Europski socijalni fond po ulasku Hrvatske u EU, ali i o drugim fondovima koji će Hrvatskoj biti dostupni nakon pridruživanja EU. Tribinu je vodila Andrijana Parić iz Razbora – konzultantske tvrtke za pružanje usluga savjetovanja o regionalnom i lokalnom razvoju te fondovoma Europske unije.
Glavne teme:

• Vrste fondova: Predpristupni fondovi, fondovi nakon ulaska u EU i programi Unije
• Što je IPA?
• Što je Europski socijalni fond ESF?
• Kohezijska politika