Gost mjeseca: Alan Kanski u Udruzi Srce

Objavljeno: 08.12.2014 u 12:46
Gost mjeseca: Alan Kanski u Udruzi Srce

U četvrtak 04.12.2014. godine u Udruzi Srce smo ugostili g. Alana Kanskog koji nas je odveo u neko nama nezamislivo vrijeme. U tom vremenu nije bilo televizije, radija niti sličnih uređaja bez kojih danas gotovo niti ne možemo zamisliti svoj život. Došao je u pratnji gospodina Stjepana Večkovića, koji svira, izrađuje i rekonstruira stara, hrvatska, tradicijska glazbala.
Ova dva glazbenika imaju nešto zajedničko s nama, a to je ljubav prema glazbi. Bilo je i za očekivati da će nam druženje s njima biti vrlo zanimljivo, ali kada su nam pokazali kakva sve glazbala mogu nastati od sasvim prirodnih materijala, oduševljenju nije bilo kraja. S divljenjem smo slušali te zvukove koji su nekada, kada smo bili bliži prirodi, bili sastavni dio ljudske kulture.

Uživajući u glazbi i zanimljivim pričama o tome kako je nastao pojedini instrument, saznali smo da je hrvatska riječ za glazbalo koje inače zovemo „frula", zapravo jedinka. Jedinka je jednocjevno solističko glazbalo najčešće izrađeno od bazgovine ili ljeskovine koje ima šest rupa za prebiranje i pisak. Nekada su se jedinke svirale širom Hrvatske i gotovo nema kraja u kojem se nisu svirala ova glazbala.
Saznali smo i da je diplica glazbalo koje je najčešće izrađeno od trstike (može biti izrađeno i od bazge, slame, pa i guščjeg pera), a sastoji se od prebiraljke na kojoj se nalazi nekoliko (najčešće pet) rupica za prebiranje i piska s jednostrukim udarnim jezičkom također izrađenim od trstike.
Diplica je preteča gajdi, duda, šurli, te raznih vrsta mihova, i premda je vrlo jednostavna začuđuje nas bogatstvom i ljepotom zvuka koji proizvodi.
Prisjetili smo se i kako zvuče gajde, još jedno vrlo staro glazbalo koje se nekada sviralo širom Baranje, Slavonije te u istočnijim dijelovima Posavine i Podravine. Svirka na gajdama je najčešće razigrana i vesela pa se nekada nisu mogli zamisliti svatovi ili bilo kakvo drugo veselje bez gajdaša.
Cimbal ili cimbule, žičani je instrument trapezastog oblika koji se svira udaranjem batićima, a najpopularniji je u Podravini.
Eto, to je samo djelić onoga što smo naučili tog četvrtka i sigurni smo da ćemo ovakvo druženje opet ponoviti jer neopisivo nam je drago što smo na trenutak zavirili u svijet naše bogate tradicije i kulture kojoj se dive mnoge zemlje diljem svijeta.
Zahvaljujemo smo se našim dragim gostima koji su s izuzetnim interesom odgovarali na naša pitanja i što su nas toliko obradovali tim zanimljivim zvucima naše bogate glazbene povijesti.