Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Klub Srce, novosti iz "Srčeka"

Klub Srce, novosti iz "Srčeka"
Od dugo očekivanog svečanog otvorenja kuće podrške „Srčeko“ 7. rujna 2012. godine Klubaši su konačno dočekali provođenje svojih svakodnevnih aktivnosti u prostranijem i njima prilagođenom prostoru.

S novim prostorima i aktivnosti Kluba Srce dobile su novo vrijeme provođenja, ali i novo "ruho" što se tiče sadržaja i kvalitete provođenja. Tako se naši Klubaši međusobno druže kroz kvalitetno provođenje slobodnog vremena, ali i razne radno-okupacijske sadržaje pet puta tjedno po pet sati u jutarnjim terminima ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom od 10 do 15 sati, te u popodnevnim terminima utorkom i petkom od 14 do 19 sati.

Tijekom jednog boravka u Klubu Srce članovi Udruge u skladu sa svojim afinitetima i mogućnostima sudjeluju u rasponu od 5 do 7 radionica.

U sklopu radionica aktivnosti svakodnevnog života Klubaši su u svrhu samostalnijeg funkcioniranja u vlastitim kućanstvima, te u svrhu poboljšanja vlastitih vještina baratanja kuhinjskim pomagalima uz fizičku i verbalnu podršku tijekom rujna i listopada pripremali juhu, sendviče, bijelu kavu, tjesteninu u bijelom umaku, slane krekere, muffine od jabuka, te kolač od oraha, a svakodnevno je netko od njih teti Vesni pomagao oko pripremanja dnevnog obroka, pranja suđa te stavljanja rublja na pranje i sušenje.
Prema utvrđenom rasporedu zaduženja za vrijeme boravka u Klubu: postavljanje podmetača, tanjura, pribora za jelo, ubrusa, čaša, raspremanje stola nakon užine, donošenje vode i soka sa čašama, brisanje školske ploče, pražnjenje koševa za smeće, briga o toaletu - stavljanje toaletnog papira, papirnatih ručnika i sapuna po potrebi, vođenje evidencije rođendana članova, Klubaši su svakodnevno uz verbalnu i fizičku podršku sukladno svojim interesima i mogućnostima izvršavali navedene obveze te na taj način, uz već navedene ciljeve, osvješćivali i prihvaćali odgovornosti.

U radionicama samozastupanja članovi su poticani da izražavaju i zastupaju svoje interese i stavove te primjerenom komunikacijom donose odluke. Kako te radionice prvenstveno imaju za cilj razvoj samopoštovanja, asertivnosti, komunikacije i samostalnosti Klubašima je omogućeno aktivno i ravnopravno sudjelovanje u određivanju vrste i sadržaja radionica, npr.: samostalno su birali vrstu dnevnog obroka te obroka koji se pripremao u sklopu radionica aktivnosti svakodnevnoga života, na želju i zahtjev korisnika tijekom rujna oformila se i novinarska sekcija, aktivno su sudjelovali u osmišljavanju dramskog i glazbeno-plesnog programa,...

Edukativno-obrazovne aktivnosti provode se u dvije skupine pa tako jedna skupina članova u radionicama pod radnim nazivom "Mala škola" razvija sposobnosti čitanja i pisanja, te održava i utvrđuje postojeće vještine istoga. Druga skupina u edukativno-obrazovnim aktivnostima tijekom rujna i listopada imala je za cilj proširivanje i produbljivanje te praktičnu primjenu znanja iz matematike, točnije geometrije.

Komunikacijskim radionicama kod članova potiče se razvoj vještina komuniciranja pomoću monologa, dijaloga, razgovora u grupi, kreiranja i igranja uloga te prepoznavanja i razumijevanja komunikacijskih simbola.

U sklopu dramskih i glazbeno-plesnih radionica Klubaši se marljivo iz tjedna u tjedan pripremaju za različite javne nastupe koji se ne rijetko održavaju i van same lokalne sredine.

Za održavanje zdravog stila života Klubaša provode se nekoliko puta tjedno i sportske radionice gdje se izvode vježbe za razgibavanje cijelog tijela, ravnotežu, koordinaciju i balans koristeći razne sportske rekvizite (lopte, štapove,...). Vježbe se provode u stajaćem ili sjedećem stavu, u paru ili samostalno. Tijekom vježbanja uključuju se i sami članovi kao izvoditelji pojedinih vježbi za ostatak grupe, a od listopada ponovno su nam se pridružili i Milivoj i Vlado naši dragi treneri Športske škole "Zelinko".

Uz kvalitetno provođenje slobodnog vremena Klubaši su u sklopu kreativnih i likovnih radionica razvijali finu motoriku šake, složene senzorne vještine, preciznost i osjećaj za kombinaciju, a gdje su kombiniranjem različitih likovnih tehnika izrađivali sliku od fimo mase, patuljke, gljive, plodove jeseni (kukuruz, grožđe, bundeve, žireve,...), puževe, vjevericu, ježeve, lišće u bojama jeseni, drvenim bojama oslikavali crteže, akrilnim bojama slikali motive Božića i zime kao predloške za božićno-novogodišnje čestitke, kolaž tehnikom izrađivali slike s motivima prema vlastitom odabiru, izrađivali zahvalnice za naše drage donatore, čestitke za rođendane članova Udruge, slatke male anđele i još puno, puno toga.

Interaktivnim radionicama duhovnosti kod članova se nastoji poticati izražavanje emocija te osvješćivanje istih u svrhu stjecanja vlastitog unutarnjeg mira kroz čitav niz različitih vježbi i diskusija na teme koje su njima važne i bliske.

I kroz igru i opuštanje, kojih u Klubu nikada ne nedostaje, kod članova se potiče razvoj čitavog niza socijalnih vještina, pamćenje i koncentracija raznim društvenim igrama kao što su "Memory", "Križić-kružić", "Vješala", slaganje slagalica, a svakoga petka, da atmosfera ne bi bila samo radna, Klubaši se opuštaju i vesele uz glazbu, zabavu i ples ili bilo koju drugu aktivnost koja ih veseli i opušta.

Kako je socijalno uključivanje osoba s invaliditetom jedan od ciljeva programa Klub Srce nastojimo naše članove što više uključiti u aktivan društveni život Sv. I. Zeline sudjelovanjem u nizu akcija u organizaciji same Udruge ili bilo kojeg dionika lokalne sredine. Pa su tako naši Klubaši zadnje subote u rujnu sudjelovali u II Zelinskoj pješadijadi kojom se obilježio "Međunarodni dan pješačenja", te se sve sudionike podsjetilo na zdraviji način življenja uz neizbježnu zabavu i druženje. U listopadu se degustacijom i prodajom prigodnih pekarskih proizvoda koje su vrijedno pripremali sami, ali i njihove majke, obilježili Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Klubaši aktivno sudjeluju i u promociji programa Klub Srce kao i same Udruge izlaganjem svojih uradaka izrađenih u sklopu programskih aktivnosti u promotivnom izlogu u centru Sv. I. Zeline, ali i prodajom istih na različitim sajmovima i u Poklon galeriji Udruge "Srce".

Ništa od navedenog ne bi bilo moguće bez nesebičnog truda i zalaganja naših volontera gdje bismo ovaj put posebno izdvojili angažman zelinskih srednjoškolaca koji pokazuju pozitivan primjer socijalne osviještenosti i društvenog angažmana u korist drugih, jer nesebičnim aktivnostima jačamo zajednicu i pozitivno utječemo na živote svih uključenih sudionika.
Činjenica, da su se učenici srednje škole uz neizbježnu podršku svojih roditelja, aktivno priključili ostvarenju ciljeva Udruge "Srce" kroz volontiranja u provedbi aktivnosti, prikupljanjem sredstava za rad kroz različite humanitarne prodaje za svaku je pohvalu, te predstavlja pozitivan primjer velikog socijalnog angažmana u našoj maloj sredini. Isto tako pokazuje da u društvu gdje su ljudi okrenuti profitu i kapitalu postoje pojedinci koji uspijevaju zadržati najvažnije vrijednosti za koji se nadamo da će slijediti i drugi, te potkrijepiti tezu da globalne promjene uvijek počinju s lokalnim, a lokalne s promjenama u samim pojedincima.

Veliki osmjeh i otvoreno srce šalju vam članovi Udruge "Srce".

Galerija

Povratak

Izvori financiranja

Članstva Udruge Srce