Korisnici Kluba Srce kod Marijinih sestara od čudotvorne medaljice

S ciljem što boljeg upoznavanja vjerskih i kulturnih običaja našeg kraja jučer, na blagdan Marije od čudotvorne medaljice korisnici i članovi Udruge Srce posjetili su Blaškovec. U tom mjestu nedavno je blagoslovljena nova župna crkva u blizini koje borave Marijine sestre od čudotvorne medaljice.

Pri dolasku u Blaškovec srdačno nas je dočekala i pozdravila poglavarica sestara, s. Monika koja je prenijela povijest nastanka ovog reda i objasnila fenomen čudotvorne medaljice.

Družbu  Marijinih sestara osnovala je s. Leopoldina Brandis u Ljubljani 1878. godine najviše radi potrebe brige za  siromašne i zapuštene bolesnike po kućama. U početku su ih zbog njihovog osobitog poslanja zvali Bolničke sestre, a to je bila jezgra iz koje je kasnije nastala Družba Marijinih sestara. Bolničke sestre kasnije su priključene velikoj kongregaciji ”Marijine djece” koja je povezana s ukazanjem Blažene Djevice Marije s. Katarini Labouré koja su se dogodila u Parizu 1830. godine. Prigodom ukazanja Blažena Djevica Marija je tražila da se izradi medaljica na kojoj će biti njezin lik s prednje strane. U tom prizoru Djevica Marija stoji na zemaljskoj polukugli pogleda uperenog prema zemlji, a iz prstenja na rukama sjaju svjetlosne zrake. Stražnja strana medaljice prikazuje slovo M sa križem te Srce Isusovo i Srce Marijino. Sestra Monika prenijela nam je riječi sv. Katarine Labouré koje joj je prema vjerovanju rekla Majka Božja: „Daj napraviti medaljicu po ovom uzoru. Svi koju je blagoslovljenu budu nosili o vratu primit će mnoge i velike milosti.“ Budući da su se kroz povijest događala čudotvorna znamenja i ozdravljenja onima koji su medaljicu nosili s vjerom i pouzdanjem narod ju je prozvao „čudotvornom“.

Nakon spomenutog kratkog izlaganja predsjednik mjesnog odbora Blaškovca g. Dalibor Bastalec pokazao je prisutnima nedavno blagoslovljenu župnu crkvu Sv. Benedikta. G. Bastalec naglasio je zauzetost svih mještana te pohvalio izgradnju crkve koja se odvila u samo dvije godine. Govorio je o kulturnoj i vjerskoj povijesti župe naglašavajući postojanje čak četiriju kapelica u selima župe. Naglasio je činjenicu važnosti ovakvog projekta i istaknuo kako je njime Grad Sv. Ivan Zelina dobio još jedno vrijedno kulturno i vjersko blago.

Nakon sudjelovanja na Sv. Misi sestre su pripremile večeru za sve goste i prijatelje te je druženje nastavljeno uz razgovor, druženje i pjesmu. Zahvaljujemo se na zaista nezaboravnom prijemu i trudu svim sestrama, župniku vlč. Hinku Goričancu te g. Daliboru Bastalcu. Fotografije s ovog događaja pogledajte u našoj galeriji.