Prvo zajedničko druženje udruga u Srčeku

Objavljeno: 22.06.2013 u 15:10
Prvo zajedničko druženje udruga u Srčeku
Djeca s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom, okupljeni u razne udruge, kroz brojne aktivnosti koje im te udruge omogućuju, ostvaruju niz svojih potreba; potreba koje se često definiraju kao 'posebne potrebe'.

Ako osoba s invaliditetom ima potrebu za fizičkom aktivnošću, ako ima potrebu kreativno se izražavati, komunicirati, učiti, usavršavati svoje znanje i vještine, raditi i naučiti brinuti se o sebi – da li tada govorimo o posebnim potrebama, ili potrebama koje imamo i svi mi ostali, samo što ih osobe s invaliditetom ostvaruju na malo drugačiji, prilagođeniji način. Razmišljamo li kada kolike su naše potrebe za druženjem, koliko imamo prijatelja, poznanika, sa koliko se novih osoba upoznajemo; mjesečno, godišnje... i sve je to jedna ljudska potreba, jer smo kao 'ljudi' društvena bića.

Osobe s invaliditetom, ovu potrebu uglavnom realiziraju u znatno manjoj mjeri od željene; što zbog ograničene mogućnosti kretanja, ne dobivanja prilike za uključivanjem u radnu sredinu ili ne mogućnosti samostalnog uključivanja u društveni život.

Udruge u svojim programima, kroz razne aktivnosti pokušavaju u što većoj mjeri zadovoljiti i ove potrebe svojih članova.

Jedan od načina su i zajednička druženja više udruga. Udruga Srce bila je domaćin takvog druženja u subotu 22. 06. 2013., gdje smo ugostili predstavnike šest srodnih i prijateljskih udruga.
Već u jutarnjim satima, radosni smo dočekali; Udrugu 'Ludbreško Sunce' iz Ludbrega, Udrugu 'Sunce' iz Novog Marofa, Udrugu PUŽ iz Zagreba, Udrugu za pomoć osobama s mentalnom retardacijom – Đurđevac, Udrugu 'Suncokret' iz Velike Gorice i Udrugu za pomoć osobama s mentalnom retardacijom – Križevci. Sudionici ovog druženja trebali su biti i Udruga invalida 'Sveti Bartolomej' iz Knina i Udruga invalida – Križevci, koji su nažalost bili spriječeni doći, ali se iskreno nadamo da će nas posjetiti nekom drugom prilikom.
Pri samom dolasku članova udruga i njihovih voditelja, u 'Srčeku' je zavladala vesela i ugodna atmosfera koja se zadržala tijekom cijelog zajedničkog, ovog prekrasnog druženja.

Nakon pozdravnih riječi predsjednice Udruge Srce, Đurđe Penava, dobrodošlicu našim gostima izrazili su kratkim programom članovi Kluba Srce. Zatim je uslijedio i program ostalih udruga, u kojem su kroz recitacije, ples, pjevanje i glumu pokazali svoje stvaralačke mogućnosti, vrijedne divljenja. Tada su, članovi podijeljeni u nekoliko grupa, a na način da su svaku grupu sačinjavali članovi iz različitih udruga, igrali razne društvene i sportske igre i oslikavali naš vanjski zid.

Do ručka su se već dobro upoznali i zbližili, pa su nakon okrijepe svi zajedno zapjevali i zaplesali uz odličnu glazbu za koju su se pobrinuli Anđelko i Matija.
Svi smo se dobro zabavljali, a oduševljeni su bili i voditelji , te smo međusobno izmijenili mnoge informacije, savjete i iskustva, a kako se ovo druženje poklopilo sa održavanjem manifestacije Svetoivanjskih dana, prošetali smo i zelinskim trgom, pogledali Izložbu vina i ponudu prodajnih štandova. Na štandu Udruge Srce izložili smo i radove Udruga koje su se taj dan željele predstaviti u našem gradu.
Oni koji su radije ostali u 'Srčeku', zabavljali su se uz animaciju naših djelatnica i 'Ples srdaca'.
A, sa punim srcima i mnogo lijepih dojmova u poslijepodnevnim satima smo se rastali od svojih prijatelja, za koje smo pripremili i male poklone, sa željom za što skorijim ponovnim susretom.