Lokalni volonterski centar

Volonterski centar je osnovan s ciljem pružanja potpore potencijalnim volonterima i organizatorima volontiranja kroz davanje neposredne pomoći.

Lokalni volonterski centar Zelina otvoren je 4. travnja 2013. godine u sklopu Udruge Srce. Sjedište centra je Ulici Petra Preradovića 3 u Svetom Ivanu Zelini.  Volonterski centar je osnovan s ciljem pružanja potpore potencijalnim volonterima i organizatorima volontiranja  kroz davanje neposredne pomoći.

Volontiranje, kao dobrovoljan vid pružanja pomoći drugome, a bez osobne koristi u obliku novčane naknade, već dugo postoji među ljudima. Ono po čemu se razlikuje volontiranje, nekada i sada jest način na koji se zajednica i predstavnici vlasti odnose prema njemu u smislu njegovog prepoznavanja, poticanja i vrednovanja.

Volonterski rad ima još jednu posebitost, a to je; da se uvijek obavlja s ljubavlju, jer ga obavljaju upravo one osobe koje osjećaju potrebu djelovati na taj način, što je dakako vidljivo i u konačnici, u rezultatima tog rada.

Udruga Srce je u svom dosadašnjem radu razvila jednu široku mrežu volonterizma, a želeći je proširiti i na druge organizacije civilnog društva, pokrenuli smo osnivanje Lokalnog volonterskog centra.

Nakon što je Gradsko vijeće usvojilo lokalnu volontersku politiku gradonačelnik, g. Vlado Žigrović imenovao je radnu grupu s ciljem praćenja i  evaluacije provođenja lokalne volonterske politike. Radnu grupu čine predstavnici prioritetnih područja:

• Socijalna skrb: Alma Mašić Biljan, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Sveti Ivan Zelina
  • Djeca i mladi: Petra Šambar, članica Savjeta mladih Grada Svetog Ivana Zeline
  • Obrazovanje: Dolores Orbanić Biliškov, pedagog OŠ K.Š.Đalskog
  • Zaštita okoliša: Mladen Miko, predsjednik udruge Eko Zelina
  • Kultura i turizam: Josip Žigrović, stručni suradnik za turizam, Turistička zajednica Grada Svetog Ivana Zelina
  • Grad Sveti Ivan Zelina: Ivka Pecak, Branka Hođa
  • Koordinator rada grupe: Jelena Kovačević, stručni suradnik Udruge Srce

Aktivnosti Lokalnog volonterskog centra:

Volonterska aktivnost

Mjesto

Opis aktivnosti

Volonter u Klubu Srce

Pon, sri i pet

od 10 do 15 sati;

utorak i četvrtak

od 14 do 19 sati

• Dolazak u dogovorno vrijeme
  • Pomoć u pripremi i organizaciji radnog prostora i materijala za radionice
  • Pomoć pri hranjenju korisnika
  • Individualan rad s korisnicima tijekom pojedinih radionica
  • Sudjelovanje u aktivnostima Kluba SRCE izvan prostora Udruge

Volonter u dječjim radionicama

Četvrtak;

17.30 do 19 sati

Udruga Srce

• Dolazak u dogovorno vrijeme (15 minuta prije početka radionice)
  • Pomoć u pripremi i organizaciji radnog prostora i materijala za radionicu
  • Slušanje uputa mentora o pojedinim radionicama s obzirom na tematiku
  • Pružanje individualne podrške djeci u izvođenju pojedinih zadataka radionice
  • Pospremanje prostora nakon provođenja radionice

Pomoć u kući

Dogovorno s koordinatorom

Sveti Ivan Zelina

• Volonteri u kućne posjete idu u parovima ili većoj grupi ovisno o vrsti posla
  • Dolazak u dogovorno vrijeme
  • Odlazak u posjete službenim automobilom Udruge ili vlastitim automobilom za što će volonteru biti isplaćeni putni troškovi. U tom slučaju volonter treba voditi evidenciju o broju prijeđenih kilometara i dostavljati evidenciju o loko vožnji na kraju mjesecA
  • Priprema materijala i pribora za rad
  • Slušanje uputa koordinatora rada volontera o aktivnostima
  • Pružanje podrške u svakodnevnim poslovima (nabava namirnica i lijekova, čišćenje, cijepanje i pospremanje drva, uređivanje dvorišta, druženje i razgovor i dr. dogovorno s obiteljima)
  • Podnošenje izvještaja o provedenoj aktivnosti

Pomoć u učenju

Utorak i četvrtak; 14.30 do 15.30

• Dolazak u dogovorno vrijeme
  • Pomoć u pripremi i organizaciji radnog prostora
  • Slušanje uputa roditelja ili stručnih suradnika iz škole i udruge
  • Pružanje individualne podrške djeci u savladavanju nastavnih sadržaja
  • Pospremanje prostora nakon završetka aktivnosti
  • Pisanje izvještaja o provedenoj aktivnosti

Sakupljanje papira

Dogovorno

Sveti Ivan Zelina

• Upoznavanje s radom organizacije: misija, vizija, ciljevi, način funkcioniranja, struktura, programi i projekti koji se provode
  • Upoznavanje s Pravilnikom o radu s volonterima i Etičkim kodeksom volontera
  • Nema posebne edukacije za ovu volontersku poziciju. Ukoliko volonter ne posjeduje dovoljno znanja mentor će ga uputiti u rad

Kreativne radionice

Utorak i četvrtak;

15 do 19 sati

• Pomoć u pripremi i organizaciji radnog prostora i materijala za radionicu
  • Pružanje individualne podrške, upućivanje u rad, podrška u izvođenju praktičnih zadataka korisnicima u grupnim kreativnim radionicama
  • Pospremanje prostora nakon provođenja radionice
  • Vođenje evidencije o potrošnji materijala
  • Vođenje evidencije o narudžbama i roku isporuke
  • Vođenje evidencije o cijenama predmeta
  • Sudjelovanje na zajedničkim sastancima
  • fotografiranje radionica, izrađenih predmeta i poklona
  • Priprema izrađeni predmeta za prodajne izložbe

Sve detaljnije informacije vezane uz volontiranje i rad volonterskog centra možete dobiti u Lokalnom volonterskom centru kontaktom na br. tel.:01/2060-462, 099/301-3930 ili e-mail: volonterskicentarzelina@gmail.com ili dolaskom u Udrugu Srce svakim radnim danom od 8 do 16 sati, četvrtkom od 11 do 19 sati uz prethodnu najavu.

Volonteri Udruge Srce

Iskusite osjećaj pomaganja onima kojima je to potrebno; dobra djela oplemenjuju dušu. Podarite nam malo svog slobodnog vremena; spoznajte čistu, iskrenu ljubav i zahvalnost.

Postanite i VI volonter Udruge Srce!