Prezentacija za učenike SŠ Dragutina Stražimira

Objavljeno: 23.12.2015 u 17:43
Prezentacija za učenike SŠ Dragutina Stražimira
U suradnji sa SŠ Dragutina Stražimira, u petak 18. prosinca 2015. godine, u prostorijama škole, održana je prezentacija o volonterstvu te radionica "Paralelni svijet" za učenike trećih i četvrtih razreda.

U suradnji sa SŠ Dragutina Stražimira, u petak 18. prosinca 2015. godine, u prostorijama škole održana je prezentacija o volonterstvu za učenike trećih i četvrtih razreda. Učenici su upoznati s važnim pojmovima glede volontiranja – što je volontiranje, tko je volonter, koji je značaj volontiranja za pojedinca kao i za društvo,  što ljudi dobivaju volontiranjem, što ljude pokreće na volontiranje.

Također, predstavljen je rad Lokalnog volonterskog centra Zelina u kojem se okupljaju svi volonteri lokalne zajednice, a čiji su osnovni zadaci promicanje vrijednosti volontiranja, osiguravanje redovnog dijaloga s dijelom javnosti koja je zainteresirana za volontiranje, informiranje javnosti o svim volonterskim aktivnostima i njihovim rezultatima. Učenicima je predstavljen i prvi volonterski projekt koji se provodi u sklopu Lokalnog volonterskog centra pod nazivom Volontirajmo zajedno, a koji uključuje raznovrsne volonterke aktivnosti kroz koje volonteri imaju priliku steći iskustvo u radu s različitim skupinama društva (udomiteljske obitelji, staračke/samačke obitelji, psihički oboljele osobe, djeca predškolskog i školskog uzrasta, osobe s invaliditetom, djeca iz socijalno i materijalno ugroženih obitelji), a koje im može biti od velike važnosti prilikom skorog upisa na fakultet i odabira budućeg zanimanja.

Nakon prezentacije o volonterstvu učenici su sudjelovali na radionici pod nazivom Paralelni svijet. Svrha ove radionice je promoviranje tolerancije i prihvaćanja različitosti s posebnim naglaskom na osobe s invaliditetom čije potrebe se ne razlikuju od ostalih ljudi, ali često zbog društvenih barijera bivaju nezadovoljene. Za ravnopravno uključivanje u društvene aktivnosti osoba s invaliditetom podrška treba biti usmjerena na ono što one mogu, odnosno na aktivnosti koje su u mogućnosti samostalno obavljati, stoga je nužno mlade ljude kao one koji će jednoga dana kreirati politiku, raditi nacrte za zgrade ili se baviti drugim poslovima koji posredno ili neposredno utječu na okolinu, potaknuti na razmišljanje o tome kako smo svi mi dio jednog te istog društva i da međusobno utječemo jedni na druge te da nam bez obzira na različitosti  trebaju biti dostupna  sva građanska i politička,  te socijalna, kulturna i gospodarska prava.

Zahvaljujemo ravnateljici škole i profesorima koji su omogućili uspješno održavanje ove radionice, a svim učenicima hvala na pozornosti, zainteresiranosti i suradnji.