Surađujmo s prirodom / Cooperate with nature

Projekt se bavi povećanjem kvalitete korištenja produktivnog i slobodnog vremena s ciljem stjecanja kompetencija za samostalniji i svakodnevni život osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u lokalnoj zajednici.

Cilj ovog projekta je povećanje kvalitete življenja i stjecanje novih socijalnih vještina i rad na poboljšanju općeg psihofizičkog stanja. Uključivanjem korisnika (16 osoba s invaliditetom i 12 djece s teškoćama u razvoju)  kroz radno okupacijske i radno terapijske  aktivnosti u prilagođenom plasteniku potaknuti će na jačanje njihovog psihofizičkog i intelektualnog razvoja.

Prilagođeni plastenik u kojem će se moći kretati osobe s tjelesnim invaliditetom te imati jednake mogućnosti za stjecanje novih vještina od iznimne su važnosti za članove/korisnike Udruge Srce, ali i za samu lokalnu zajednicu. Poznato je kako rad s biljkama pozitivno utječu na raspoloženje, a i prema istraživanjima AHTA-e (America Horticultural Therapy association) kod osoba koje rade s biljkama vidno je uočljiv napredak na stjecanje sposobnosti u različitim područjima razvoja.

U realizaciji projekta sudjelovat će stručnjaci (radni terapeut, senzorno integracijski pedagog te dipl. agronom) koji će provođenjem aktivnosti i stručnim savjetima vezanim uz rad s biljkama poticati sva područja razvoja i interakcije sa zajednicom. Uključivanjem djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom te djece i mladih urednog razvoja osigurat će se uspješnija integracija i inkluzija te pružanje podrške kroz timski rad.

Izvor financiranja: NATO Charity Bazaar. Za više informacija posjetite web stranicu: https://www.asb.de/

Ciljevi projekta:

• Poboljšati društvenu interakciju između žitelja lokalne zajednice i stalnih korisnika te novih korisnika usluga Udruge SRCE.
  • Poboljšati i unaprijediti psihofizičko i mentalno zdravlje djece s teškoćama, kao i mladih i starijih osoba s invaliditetom
  • Smanjiti stigme unutar društva prema djeci s teškoćama i osobama invaliditetom

Aktivnosti projekta:

• Pripremne radnje: nabava materijala za izradu adaptiranog plastenika te izrada i montaža istih
  • Pružanje pomoći i podrške korisnicima prilikom uređenja i održavanja vrta te njege biljaka
  • Radne  terapijske aktivnosti od strane terapeuta (npr. prilikom sadnje stimulirati senzoriku i motoriku..)
  • Uključivanje volontera i promicanje volonterstva u zajednici
  • Organiziranje integrativnih radionica  i zajedničkih druženja
  • Održavanje plastenika vikendom i praznicima
  • Suradnja sa Srednjom školom (smjer: poljoprivredni)  u svrhu provođenja praktične nastave.
  • Upravljanje projektom i promocija projekta

Ciljna skupina:

• Djeca s teškoćama u razvoju (12)
  • Osobe s invaliditetom (16)
  • Učenici odgojno obrazovnih ustanova (10)

Vrijednost projekta: 10.000,00 eura

Razdoblje provedbe: 2015. godina