Fizikalni tretmani

Fizioterapija pruža usluge razvijanja, zadržavanja i povrata maksimalne pokretljivosti i funkcionalne sposobnosti i obuhvaća pružanje potpore u okolnostima kada su pokret i funkcija ugroženi procesom starenja, ozljedom ili bolešću.

U Udruzi "Srce" fizioterapija se provodi svakodnevno, individualno ili grupno, a uključene su sve dobne skupine.

Na temelju izrađenog individualnog plana, provode se aktivnosti koje se prilagođavaju svakom korisniku zasebno koristeći specifične alate i sredstva, ukazuju se pokreti koje korisnik može izvoditi, usmjerava na provođenje aktivnosti koje će utjecati na optimalan razvoj, pruža se podrška obitelji kroz informiranje i prezentaciju provođenja aktivnosti, a kroz određeni vremenski period provodi se opservacija i evaluacija.

Sukladno individualnim potrebama korisnika, kroz fizioterapijske tretmane, provode se aktivnosti sukladne ciljevima:

• facilitacija aktivnog normalnog pokreta,
  • inhibicija abnormalnih obrazaca pokreta,
  • razvoj grube i fine motorike,
  • stimulacija proprioceptivnog sustava,
  • razvoj reakcija balansa, uspravljanja, ekvilibrijskih i zaštitnih reakcija,
  • održavanje pravilnog posturalnog tonusa,
  • vježbe istezanja,
  • vježbe za povećanje opsega pokreta,
  • vježbe za povećanje snage,
  • vježbe ravnoteže,
  • edukacija roditelja o pravilnom postupanju s djetetom.

U grupnom radu provode se vježbe za razgibavanje cijelog tijela, jačanje mišića, ravnotežu, koordinaciju i balans. Kroz grupni rad, korisnici osvješćuju brigu o svojem zdravlju i održavaju zdravi stil života.

Provođenje intenzivnijeg, samostalnijeg i kvalitetnijeg rada omogućava nam upotreba opreme kao što su strunjače, elastičnih traka, štapova, lopta, lopta za pilates, balans-daske, utega, sobnog bicikla, setove za razvijanje propriocepcije i fine motorike.