Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Provedena edukacija stručnjaka „Individualni plan podrške za osobe s mentalnim teškoćama“

Edukacija „Individualni plan podrške za osobe s mentalnim teškoćama“ provodi se u sklopu projekta "NeoviSAN" kojeg financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda za razdoblje od 1.11.2021.-1.11.2023. godine

U razdoblju od 23. do 27. siječnja 2023. provedena je edukacija za zaposlenike Doma za odrasle osobe Skupnjak pod nazivom „Individualni plan podrške za osobe s mentalnim teškoćama“. 

Edukaciju je vodio Darko Kobetić, prof.reh., ravnatelj Centra znanja PROFECTUS.

Edukacija je započela detaljnim upoznavanjem strukture korisnika Doma za odrasle osobe Skupnjak te organizacijske strukture Doma, a obuhvatila je teorijski koncept kojeg definira Međunarodna klasifikacija funkcioniranja, invaliditeta i zdravlja Svjetske zdravstvene organizacije, a koju se i Hrvatska obavezala provoditi.

Teorijskim konceptom su izloženi modeli pristupa osobama s mentalnim teškoćama kroz društvenu patologiju i faktore promijenjenog funkcioniranja koje stvara društveno okruženje.

Detaljno je obrazložen koncept procjene definiran MKF-om, a koji se sastoji od ukupno dvije komponente (funkcioniranje i teškoće te okolinski faktori) te četiri domene (tijelo – funkcije i strukture, aktivnosti i sudjelovanje, faktori okruženja i osobni faktori). Na konkretnim primjerima iz prakse pojašnjeni su načini prikupljanja podataka o osobi kroz suradnju sa svim pružateljima usluga u zajednici. Provedena je i analiza individualnih planova promjene koji se trenutno izrađuju za svakog korisnika Doma te su utvrđena ključna područja za daljnji razvoj planiranja i pružanja podrške. Radom na primjeru konkretnog korisnika Doma, polaznice edukacije su se upoznale s kodiranjem funkcija osoba u skladu s MKF-om te su formulirale domenu okolinskih faktora i definirale područja barijera/olakšica na temelju čega su razvijene strategije podrške, primjer cilja, intenziteta i dinamike podrške te indikatora kojima će se utvrditi je li došlo do željenog napretka u funkcioniranju osobe.


Tijekom Edukacije stavljen je naglasak i na Obrazac osobno usmjerenog plana potpore te su polaznice detaljno upoznate sa svim elementima Obrasca kao i načinima njegova ispunjavanja u cilju konačnog plana koji obuhvaća sve segmente života osobe kojoj je potrebna potpora. Pojašnjeni su i ciljevi osobno usmjerenog planiranja koji se odnose na osnaživanje osobe i njene obitelji, prikupljanje podataka o svim dostupnim i potrebnim resursima za pružanje potpore te upućivanje osobe u usluge u zajednici.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Izvori financiranja

Članstva Udruge Srce